Masz pomysł ale brakuje Ci środków na jego realizacje? Odwiedź Mobilny Punkt Informacyjny 20 kwietnia 2012 r. (Sala Konferencyjna Urzędu Gminy Jemielnica przy ul. Strzeleckiej 67 od godz. 13:00 - 14:30)
Czytaj więcej: mobilny punkt 20 kwietnia.pdf
Masz pomysł ale brakuje Ci środków na jego realizacje? Odwiedź Mobilny Punkt Informacyjny 20 kwietnia 2012 r. (Sala Konferencyjna Urzędu Gminy Jemielnica przy ul. Strzeleckiej 67 od godz. 13:00 - 14:30)
Czytaj więcej: PDFmobilny punkt 20 kwietnia.pdf
Liczba wyświetleń podstrony: 3081
Interesanci przyjmowani są:
Pon. - 7:30 do 16:30
Wt., Śr., Czw. - 7:30 do 15:30
Pt. - 7:30 do 14:30
Najważniejsza zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotyczy obowiązkowej segregacji odpadów komunalnych. Obecnie nie ma już możliwości oddawania do zagospodarowania odpadów komunalnych niesegregowanych w zamian za wyższą opłatę. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązkowa segregacja odpadów komunalnych dotyczy pięciu frakcji,
a w przypadku naszej Gminy z uwagi na wcześniej podjętą decyzję także szóstej frakcji:
Odpady te mogą być zbierane i wystawiane do odbioru przed posesje w pojemnikach lub workach odpowiedniego koloru za wyjątkiem odpadów zmieszanych (resztkowych), których nie można już wystawiać do odbioru w workach. Odpady resztkowe (zmieszane) mogą być wystawiane tylko i wyłącznie w pojemnikach.
Pozostałe frakcje odpadów podlegające obowiązkowej, selektywnej zbiórce to: odpady wielkogabarytowe, przeterminowane leki, chemikalia i ich opakowania, baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady budowlane i rozbiórkowe, opony. Odpady te powinny trafić na PSZOK w Szymiszowie. Wykaz frakcji przyjmowanych na PSZOK od 1 stycznia 2021 r. określa załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XXII/143/20 Rady Gminy Jemielnica z dnia 14 grudnia 2020 w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i ich zagospodarowania.
Uchwała Nr XXII/143/20 w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i ich zagospodarowania
PDFUchwała Nr XXII_143_20 w sprawie szczególowego sposóbu swiadczenia usług.pdf
Właściciele nieruchomości zamieszkałych, którzy deklarowali zbiórkę odpadów komunalnych w sposób nieselektywny muszą, zatem złożyć nowe deklaracje na druku DO-1 obowiązującym od 1 stycznia 2021 r.
Uchwała Nr XXII/145/20 w sprawie wzorów deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na obszarze Gminy Jemielnica
PDFUchwała Nr XXII_145_20 w sprawie wzorów deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na obszarze Gminy Jemielnica.pdf
Jeżeli tego nie uczynią i nadal nie będą segregować odpadów komunalnych w sposób opisany wyżej zapłacą tzw. opłatę podwyższoną (karę) w wysokości dwukrotności opłaty za odbiór odpadów komunalnych od jednej osoby za miesiąc, w którym stwierdzono brak segregacji. Maksymalnie opłata podwyższona może być ustalona w wysokości czterokrotności opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Właściciel nieruchomości jednorodzinnej, który zadeklaruje kompostowanie bioodpadów uzyska zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aby jednak skorzystać ze zwolnienia musi kompostować bioodpady w kompostowniku lub pryzmie zapewniającej dostęp powietrza do wszystkich warstw kompostu w sposób niepowodujący uciążliwości dla użytkowników nieruchomości sąsiednich.
W przypadku skorzystania ze zwolnienia za kompostowanie z nieruchomości nie będą odbierane pojemniki do zbierania bioodpadów czyli pojemniki lub worki koloru brązowego.
Właściciele posesji, którzy wcześniej nie zadeklarowali kompostowania bioodpadów i korzystali z usługi dodatkowej muszą złożyć także nowe deklarację na druku DO-1
Z dniem 1 stycznia 2021 r. właściciele nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne mogą, ale nie muszą korzystać z systemu gospodarowania odpadami realizowanego przez Gminę Jemielnica.
Złożone wcześniej deklaracje dla tych nieruchomości przestaną obowiązywać z mocy prawa, a odpady komunalne z terenu tych nieruchomości będą odbierane tylko wtedy, kiedy właściciele tych nieruchomości złożą oświadczenia o dalszym zainteresowaniu usługą oferowaną przez Gmin i złożą nowe deklaracje na druku DO-2.
Rezygnacja z systemu gospodarowania odpadami komunalnymi proponowanymi przez Gminę Jemielnica skutkuje obowiązkiem zawarcia przez te podmioty indywidualnej umowy z przedsiębiorcą prowadzącym działalność w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych, wpisanym do Rejestru Działalności Regulowanej.
Maksymalne stawki opłat za usługi odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych z tych nieruchomości zostały określone w Uchwale Nr XXII/144/20 Rady Gminy Jemielnica z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki tej opłaty oraz stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności.
Uchwała Nr XXII/144/20 w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki tej opłaty oraz stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności
PDFUchwała Nr XXII_144_20 w sprawie metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.pdf
Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2021 r.