×
Wyszukaj w serwisie

Dodatek węglowy

22 lipca br. Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, która ma wesprzeć gospodarstwa domowe w kosztach ogrzewania. Dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł ma zasilić budżety tych gospodarstw, dla których źródłem ogrzewania jest paliwo stałe (węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85 proc. węgla) spalane w kotłach, kominkach, kozach, trzonach kuchennych, kuchniach węglowych lub piecach kaflowych.

W rozwiązaniu przyjętym przez Sejm nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również tym, którzy węgiel zakupili wcześniej.

Jedynym warunkiem otrzymania dodatku poza wyżej wymienionymi będzie zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, z którego wynikać będzie,  że źródłem ogrzewania naszych domów jest węgiel i paliwa węglopochodne.

Wnioski o dodatek węglowym będzie można składać do Gminy. Nie możemy wskazać od kiedy. Wiemy natomiast, że wnioski według obecnych zapisów ustawy będzie można składać do 30 listopada 2022 r.

Obecnie Ustawa trafiła do Senatu. Senat ma zająć się nią na początku sierpnia. Jeżeli ją poprze to trafi do podpisu Prezydenta. Jeżeli nie, trafi ponownie do Sejmu celem rozpatrzenia ewentualnych poprawek, a następnie do podpisu Prezydenta. Możliwość składania wniosków będzie uzależniona od wejścia w życie ustawy. Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

 

Według naszej prognozy pierwsze wnioski będzie można składać nie wcześniej jak w drugiej połowie sierpnia.


Liczba wyświetleń podstrony: 2217